Сутність політичних партій як інструменту державного управління
DOI:
https://doi.org/10.26642/ema-2023-2(104)-137-143Ключові слова:
державне управління; партологія; політика; політична партія; політичне управлінняАнотація
Соціальна диференціація суспільства, його поділ на величезну кількість соціальних груп, кожна з яких має специфічні економічні, культурні та інші інтереси, створює потребу в представництві, врахуванні цих інтересів у курсах державного управління. Йдеться про встановлення стабільних каналів взаємозв’язку між суспільством і державою. Одним із найефективніших і найпоширеніших каналів такого взаємозв’язку є політична партія. Трансформації в українському суспільстві, зміна орієнтирів соціального розвитку, сучасні воєнні реалії змушують звертати пильну увагу на політичне управління і, зокрема, на партії як на один з головних суб’єктів державного управління. Політичні партії виступають як механізми політичного набуття влади через вибори і впливають на формування державної політики та рішень. Політичні партії з’явилися як результат розвитку парламентаризму, ідеологій та зародження демократичних традицій у ХІХ столітті. Вони стали важливими у контексті переходу до демократичних форм правління, замінюючи тоталітарні, монархічні та авторитарні системи. Розвиток політичних партій пов'язаний з економічним прогресом і суспільним розвитком. Сьогодні наявність структурованих та багатофункціональних політичних партій є ознакою високого розвитку суспільства, громадянської культури та толерантності. Вони існують у більшості країн і в усіх політичних системах. Роль політичних партій полягає в творенні державної політики та участі в державному управлінні. Вплив політичних партій на державну діяльність варіюється залежно від форми правління і типу виборчої системи у різних країнах. Дослідження влади та управління неможливе без аналізу діяльності політичних партій у владних структурах. Вони є центром уваги при вивченні державної політики та політичних процесів. Україна також має розвинутий інститут політичних партій, які беруть участь у формуванні державної політики та впливають на державне управління.
Посилання
Ministerstvo yustytsii (2001), Zakon Ukrainy vid 5 kvitnia 2001 roku No. 2365-III «Pro politychni partii v Ukraini».
Holovatyi, M.F. and Antoniuk, O.V. (ed.), Politolohichnyi slovnyk, [Online], available at: https://maup.com.ua/assets/files/lib/book/kv_08.pdf
Sorauf, F., Chambers, W. and Burnham, W. (1967), Political parties and political analyses. The american party system. Stages of political development, N.Y., 147 р.
«Entsyklopediia suchasnoi Ukrainy», [Online], available at: https://esu.com.ua/search_articles?id=26159
Averianov, V.B. (ed.) (2020), Derzhavne upravlinnia: problemy administratyvno-pravovoi teorii ta praktyky, Fakt, K., p. 22.
Zahurska-Antoniuk, V.F. (2020), Derzhavne upravlinnia natsionalnoiu bezpekoiu v umovakh heopolitychnykh transformatsii, monohrafiia, Zhytomyr, p. 123.
Amosov, O. and Havkalova, N. (2013), «Modeli publichnoho administruvannia (аrkhetypova paradyhma)», Publichne upravlinnia: teoriia ta praktyka, Spets. vyp, DokNaukDerzhUpr., Kharkiv, р. 3.
Blikhar, V.S. (ed) (2018), Politolohiia, navchalno-metodychnyi posibnyk u skhemakh i tablytsiakh, PP «Aral», Lviv, P. 86.
Obushnyi, M.I., Prymush, M.V. and Shveda, Yu.R. (2017), Partolohiia, navchalnyi posibnyk, in Obushnyi, M.I. (ed.), Druhe vydannia, vypravlene i dopovnene, K., p. 6.
Skrypnikova, L.V., Tutik, L.S. and Hrynchak, M.O. (2020), Politolohiia, navchalnyi posibnyk, Kh., 272 p.
Список використаної літератури:
Закон України від 5 квітня 2001 року № 2365-III «Про політичні партії в Україні».
Політологічний словник / за ред. М.Ф. Головатого, О.В. Антонюка [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://maup.com.ua/assets/files/lib/book/kv_08.pdf.
Sorauf F. Political parties and political analyses. The american party system. Stages of political development / F.Sorauf, W.Chambers, W.Burnham. – N.Y., 1967. – 147 р.
Енциклопедія сучасної України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://esu.com.ua/search_articles?id=26159.
Державне управління: проблеми адміністративно-правової теорії та практики / за заг. ред. В.Б. Авер’янова. – К. : Факт, 2020. – С. 22.
Загурська-Антонюк В.Ф. Державне управління національною безпекою в умовах геополітичних трансформацій : монографія / В.Ф. Загурська-Антонюк. – Житомир, 2020. – С. 123.
Амосов О. Моделі публічного адміністрування (архетипова парадигма) / О.Амосов, Н.Гавкалова // Публічне управління: теорія та практика : спец. вип. – X. : ДокНаукДержУпр., 2013. – С. 6–13.
Політологія : навчально-методичний посібник у схемах і таблицях / за наук. ред. проф. В.С. Бліхара. – Львів : ПП «Арал», 2018. – С. 86.
Шведа Ю.Р. Партологія : навчальний посібник / М.І. Обушний, М.В. Примуш, Ю.Р. Шведа ; за ред. М.І. Обушного. – Друге видання, виправлене і доповнене. – К., 2017. – С. 6.
Скрипнікова Л.В. Політологія : навчальний посібник / Л.В. Скрипнікова, Л.С. Тутік, М.О. Гринчак. – Х., 2020. – 272 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Вікторія Францівна Загурська-Антонюк, Зоряна Олександрівна Грицишена
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор, який подає матеріали до друку, зберігає за собою всі авторські права та надає відповідному виданню право першої публікації, дозволяючи розповсюджувати даний матеріал із зазначенням авторства та джерела первинної публікації, а також погоджується на розміщення її електронної версії на сайті Національної бібліотеки ім. В.І. Вернадського та на сайті журналу.